نامه دکتر علیرضا بهشتی به پدرش شهید بهشتی: پدر دیدی چه کردند؟

این متن نامه دکتر علیرضا بهشتی به پدرش شهید بهشتی است.

پدر دیدی چه کردند؟


بار دیگر بی تو

چرا هربار که هفتم تیر می رسد سفره دل گرفته ام را نزد تو می گسترم؟ شاید چون سایة تو را همچنان بر سرم گسترده می بینم. شاید هم که چون نمی گذارند صدایم شنیده شود، بدنبال چاهی می گردم تا آهی برکشم. شاید هم که برباد رفتن میراث توست که اینچنین آتشم می زند و داغ دیرینه را تازه می کند.

پدر! دیدی که چه روزهایی را شاهد بودیم که امکان بازشناسی تاریخ صدر اسلام را برایمان ممکن ساخت؟ دیدی که سکوت که شکسته شد، چگونه دل ها مملو از امید شد؟ دیدی که عطر راستی و صداقت که فضا را پر کرد، پایه های کاخ های دروغ و ریا به لرزه افتاد؟ دیدی خمودی و خموشی جای خود را به سرزندگی و نشاط داد؟ دیدی که دل هایی که سال ها با انگشتان کلیشه سازان از هم دور نگه داشته شده بود، فاصله ها را شکستند و در کنار هم نشستند؟ دیدی که نسل سومی که با انقلاب، امام، جنگ، شهادت و دینمداری قهر کرده بود، در داوری هایش به تأملی دوباره نشست و مطالباتش را در ادبیات صدر انقلاب جستجو کرد؟ دیدی که زن و مرد و پیر و جوان و روستایی و شهری، چشم امیدشان را به یار دیرینة تو دوختند و به رغم همة اما و اگرها و جوسازی ها، رایت اعتمادشان را بدست او سپردند؟

اما پدر دیدی که همان کسانی که پس از شهادت تو زیر لب زمزمه کردند که بهشتی عاقبت بخیر شد و تداوم حیات او به سلطة اسلام لیبرالی می انجامید، چه کردند؟ به بهانة حراست از اسلامیت نظام، جمهوریت نظامی که تو در کنار امام و مرادت و به یاری بسیاری دیگر از همراهان دیروز و امروز معماری کرده بودی را به مذبح سلایق و علایق و داوری های شخصی بردند. خواست مردمی نجیب که با بالاترین درجات آگاهی، حق به سرقت بردة خود را مطالبه می کردند را آشوب طلبی نامیدند، خوننشان را بر قداره بندان خود مباح ساختند، و به نام دین، دینداران را بی دین نامیدند، مذبوحانه به دنبال سرانگشتان بیگانه گشتند و یافته و نایافته، سکوت تلخ، بلند و رسای حق خواهان را با شادکامی دشمنان قسم خوردة انقلاب همانند کردند تا مجوزی برای مشروعیت بخشی به کودتاگران دست و پا کنند.

یاد روزهای سختی می افتم که در مقابل هجمة ناجوانمردانة زبان های پلشت سکوت کردی و افتراها و دشنام ها را از دوستان دیروز و دشمنان آن روز و امروز صبورانه شنیدی و دم فروبستی. تو قربانی التقاط و تحجر شدی: التقاط تو را ترور شخصیت کرد، تحجر در مقابل رضایتمندانه سکوت کرد، و آنگاه بود که فاجعة هفتم تیر به آسانی اتفاق افتاد. این بار اما، روایتی معکوس در کار است: تحجر، اندیشه هایت را بر نمی تابد و تجلی سبز آن را تحمل نمی کند، التقاط شادمانه برحق بودن خود را اثبات می کند، و این تویی که یکبار دیگر به قربانگاه فرستاده می شوی. بگذار که این بار سخنم را با شعری از شفیعی کدکنی به پایان برسانم:

تو در نماز عشق چه خواندی که سالهاست
بالای دار رفتی و این شحنه های پیر
از مرده ات هنوز پرهیز می کنند
......
خاکستر تو را
باد سحرگان
هرجا که برد
مردی زخاک رویید

سید علیرضا حسینی بهشتی هفتم تیرماه 1388

امروز، یکشنبه ، تجمع با مجور  هواداران موسوی در مسجد قبا

سایت میر حسین موسوی در فیس بوک  :

یکشنبه به مناسبت سالگرد هفتم تیر مراسمی در مسجد قبا برگزار خواهد شد که مجوز هم دارد، اطلاع رسانی وسیع توسط ایمیل و هر ابزار دیگر به ایران به عهده شماست، بهترین پوستر برای مراسم پوستر های آلبوم "بازگشت به میزان" است، برای بچه های ایران ارسال کنید، رسانه شمائید.

 

/ 16 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نو اندیش جوان

سلام . خوبی ؟ خیلی دلشکسته و خسته ام . با آخرین پست سیاسی ام به روز هستم . لطف کن بیا و نظرت را بگو . ممنون

آتیش پاره

چقد من این وبلاگای 30یا30 رو دوس دارم![نیشخند] بی شخصیتا آخر برنامه مسجد خوب از خجالت مردم درومدن...![فرشته]

آ * ن * ت * ی * گ * و * ن * ه

کاش یه کم هم که شده به اون هایی فکر میکردن که ریشه های این درختی رو که دارن سنگش رو به سینه میزنن با خونشون آبیاری کردن !!!

آ * ن * ت * ی * گ * و * ن * ه

اینقدر این روز ها خرد شدیم که دیگه نمیشه خرده هامون رو سر هم کرد ... غرورمون رو شکستن ... هویتمون رو ... اعتقادمون رو ... اصالتمون رو ....

نو اندیش جوان

سلام . مرسی که از ما یادی کردی و نظر دادی . نگران نباش هیچ چیز روزمره نخواهد شد . ما هشیاریم . ولی باید با فکر عمل کرد . در ضمن من به روز هستم . منتظرت هستم

سمیه

خاکستر تو را باد سحرگان هرجا که برد مردی زخاک رویید من اینو در مورد مقام زن شنیده بودم!

نو اندیش جوان

سلام . ضمن تبریک روز پدر و تولد حضرت علی . با نامه انتقادی امام خمینی به شورای نگهبان در آن زمان به روز هستم . البته مورد محتوی و تحلیل قضاوت را به خودتان سپردم .

سیب

یک پیشنهادبه همه ی دوستان:تا عمر دارید صدا وسیما را و تحریم کنید حالا اگه دوست داشتین می تونید برنامه راز بقا به جز برنامه ی میمونها یا هر برنامه ای که توش اسم محمود. چی توز .میمون و ... نیاد رو ببینید. حتی می تونید محصولاتی رو که از صدا و سیما تبلیغ می شه رو هم تحریم کنید مخصوصا چی توز رو. راستی 18 تیر رو فراموش نکنید.البته اگه ایران هستید. پس چرا نیستید ؟؟؟یعنی چرا نمی نویسید.؟؟ موفق و سلامت باشید تا چشم محمود در بیاد.